Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Bazény

Ako vybrať bazén?

Skôr ako sa pustíte do výberu bazéna, je potrebné sa zamyslieť nad tým, aké finančné prostriedky chcete na nákup vynaložiť. Nezabudnite na to, že nákupom samotného bazénu vaša investícia nekončí, musíte počítať aj s prevádzkovými nákladmi. Tiež si položte otázku, kto presne bude bazén využívať a podľa toho zvoľte jeho rozmery. Dôležité je zamyslieť sa nad tým, či od bazénu čakáte len osvieženie alebo si v ňom chcete aj zaplávať. Podľa toho potom zvoľte hĺbku bazénu. Nakoniec vymedzte, ktorú časť roka vám má bazén slúžiť. Ak si chcete kúpaciu sezónu čo najviac predĺžiť, zamerajte sa na bazény so zastrešením. 

Rýchle odkazy:

Najobľúbenejšie bazény

Najlacnejšie bazény

Bazény vhodné na osvieženie

Aký typ vybrať?

Ponúkané bazény sa dajú rozdeliť do 3 typov:

Gumový bazén so samonosným prstencom. Jeho výhodou je najmä nízka cena a jednoduchá inštalácia. Nie je potrebná úprava terénu, miesto stačí len vyrovnať, nafúknuť obvodový prstenec, začať napúšťať vodu a steny sa samé vzdúvajú a tvarujú. Jeho nevýhodou je obmedzená životnosť a ľahké pretrhnutie.

Bazén s pevnou konštrukciou a telom z fólie. Tento typ bazéna vyžaduje úpravu miesta, kde bude stáť, zaobstaranie geotextilnej podložky a jeho montáž je zložitejšia ako u ostatných typoch.

Nadzemný bazén, ktorý je možné čiastočne zapustiť sa svojím vzhľadom vyrovná luxusným bazénom zapusteným do zeme. Jeho výhodou je však výrazne nižšia cena. Tento bazén je oproti dvom predchádzajúcim typom vhodný aj na svahovité záhrady. Tento typ sa dá pomerne ľahko zastrešiť, vďaka čomu sa Vaša kúpacia sezóna predĺži až na 6 mesiacov.

Ako vybrať tvar bazéna?

Tvar vyberte predovšetkým podľa toho, kam chcete bazén umiestniť a tiež podľa toho aký tvar sa hodí práve do vašej záhrady. Najčastejšie sa používa kruh, obdĺžnik alebo ovál. Kruhový je vhodný pre rodiny s deťmi, obdĺžnikový a oválny je zase vhodnejší na plávanie.

Akú hĺbku bazéna zvoliť?

Obyčajne platí, že plávať sa dá v bazéne hlbokom 1,2 metra. Ak kupujete bazén pre malé deti, ktoré nevedia plávať, mal by byť hlboký do jedného metra.

Akú filtráciu zvoliť?

Filtrácie sú rozdelené podľa typu filtra na kartušovú a pieskovú. Kartušová filtrácia je celkom postačujúca pre samonosné nafukovacie bazény. Pre bazény s pevnou konštrukciou alebo bazény zapustené sa odporúča piesková filtrácia.

Vybrať bazén podľa parametrov

Porovnať bazény